LS50 Electric
Upright vacuum cleaner for large areas
Upright vacuum cleaner ideal for large spaces, such as conference centers, large hotels, mosques, trade fairs, and cruise ships.
The sturdy but balanced design ensures an extremely light ride-on: just walk along, and the machine moves forward on its own. The folding frame, intuitive controls and tool-free maintenance complete a machine designed for efficiency, comfort and durability.
Description
LS50 Electric is the ideal solution for cleaning companies, hotels, and facilities working on extensive carpets or rugs.
The 16-liter filter bag, profiled base of only 230 mm, and sturdy construction make this machine perfect for heavy use. It can work on any type of carpet with an above-average hourly output (1300 m2/h).
The joint allows awide rotation of the tiller for easy work under tables. Easy to transport with folding frame and amazing maneuverability. Ideal for sports centers, schools, exhibition areas and hospitality facilities.
| Working width - vacuum | 18 in |
| Working width - brush | 18 in |
| Working capacity | 14000 ft²/h |
| Bag capacity (three-layer microfibre bag) | 4.2 gal |
| Brush rotation speed | 1200 rpm |
| Base height | 9 in |
| Weight on handle | 0 lbs |
| Complete set of accessories included | Standard |
| Voltage/Frequency | 120/60 V/Hz |
| Input power | 900 W |
| Rotafil high-efficiency suction motor | 600 W |
| Rotafil top-performance brush motor | 300 W |
| Power cord length | 49.2 ft |
| Water lift | 71 inH2O |
| Air flow | 85 CFM |
| Motor protection filter | Standard |
| Filtration level HEPA H13 filter at 0.3 μ | Optional |
| Battery charger | - V/Hz |
| Working time with fully charged battery | - min |
| Battery recharging time | - min |
| Battery check with charge level indicator | - |
| Soft start and electronic overload control | Standard |
| Protection class | IPX 4 |
| Noise level | 69 dB(A) |
| Total weight | 66 lbs |
| Dimensions WxLxH | 19.9x23.6x47.2 H in |
Why choose it
LARGE FILTER BAG CAPACITY
The filter bag container is equipped with a convenient handle for easy transport and cleaning. A large 16-liter disposable microfiber filter bag and a washable motor protection filter are standard.
Reusable and washable canvas filter bags and HEPA filters (optional) are also available.
BRUSH AND VACUUM PERFECTLY
The machine is equipped with a dynamically balanced high-speed (1200 rpm) bristle roller; the roller pressure is adjustable.
Two different rollers are available, a softer black one ideal for most carpeted floors, including the most delicate ones (silk and wool), and a harder red one for low-pile synthetic commercial floors where dirt and soil are pressed into the carpet due to heavy traffic.
HIGH-EFFICIENCY MOTORS
The high-efficiency 24VCC - 600W two-stage vacuum motor is
manufactured by sister company Rotafil (Padua, Italy): its performance is astounding. The permanent magnet brush motor 24VCC - 300W is also produced by Rotafil.
Video
Cleaning large areas of carpets
Where to use it
FAQ
What kind of dirt can it pick up?
The LS50 Hybrid is designed to collect: fine dust, sand, debris, dirt brought in from outside
Is it easy to handle?
Yes. Despite the machine’s size, the self-supporting body frame significantly reduces the effort required of the operator: all you need to do is steer the machine without having to support its weight.
This makes it more comfortable, smoother and less tiring to use, even during long working sessions.

