LB3 L-ion Digital pro
Battery upright vacuum cleaner / broom
Powerful, quiet and easy to use, LB3 is designed to excel in any environment. Available in two versions, corded and battery operated, it offers maximum flexibility to meet any cleaning challenge.
Description
With its ergonomic design and state-of-the-art technology, LB3 ensures flawless results on carpet and floors.
LB3 thoroughly vacuums, removing dust and debris; the three-layer microfiber bag and HEPA H13 filter trap even the finest particles, preventing them from re-entering the air.
The machine has many exclusive on-board accessories: extendable hose 1-4 with sleeve and swivel handle, telescopic crevice tool and swivel brush. Many other optional accessories are available: ABS telescopic hose, nozzle with bristles, telescopic crevice tool brush, female/female sleeve, 2.3 m flex hose, and many others.
The LB3 L-ion Digital Pro brushless digital motor is the result of extensive development work done hand in hand with the development of electronic management. The result in terms of size, weight (450g only), performance and noise is truly outstanding when compared with the best brushless motors on the market today. We were able to reduce consumption by about 50 percent for the same performance compared with the excellent Rotafil brush motors, and this resulted in the machine working 60 minutes at continuous duty.
| Working width-vacuum/brush | 11.4 in |
| Working capacity | 5597 ft²/h |
| Bag capacity (three-layer microfibre bag) | 0,80 gal |
| Complete set of accessories included | Standard |
| Voltage | 36 DC V |
| Rotafil high-efficiency suction motor | 340 W |
| Power cord length | - ft |
| Water lift Min. Med. Max. power | 51.2-60.6-61.4 inH2O |
| Air flow Min. Med. Max. power | 61.4-72-84.7 CFM |
| Filtration level HEPA H13 filter at 0.3 μ | 99,97% |
| Battery charger | 41V DC - 4A V/Hz |
| Run-time Min. Med. Max power | 60-50-40 min |
| Battery recharging time | 90 min |
| Battery check with charge level indicator | Standard |
| Electronic overload control | Standard |
| Full bag/temperature | Auto cut off |
| Noise level Min. Med. Max. | 62-63-65 dB(A) |
| Total weight | 5,7 with batt. lbs |
| Dimensions WxLxH | 11.4x7.1x48.4 in |
Why choose it
PERFECT SUCTION WITH M29R BRUSH
LB3 comes optional with the proven patented Lindhaus M29R universal brush. Suction is perfect at 360° and the center-mounted bristles are self-cleaning. For delicate floors, a felt base (optional) is also available
to attach to the brush itself. The universal brush has a vertical locking position that allows LB3 to stand alone (parking) or be moved easily.
UPRIGHT VACUUM FOR ALL NEEDS
The M30e and M38e power sweepers are equipped with 4 wheels, height adjustment and electronic overload control to perfectly adapt to any type of carpet and rug. With a centrally converging bristle roller that rotates at 4,000 rpm and powerful suction, LB3 Digital Pro can remove and deeply vacuum dust and debris to live in healthier and cleaner environments. Thanks to the quick-release joint, you can switch from upright vacuum function to professional broom in a matter of seconds.
AUTONOMY UP TO 60 MINUTES
The absence of a cable allows the LB3 L-ion Digital Pro to move freely without having to go back all the time, which doubles productivity.
The machine is equipped with a powerful 36V-6Ah lithium-ion battery that lasts 60 to 40 minutes depending on the power setting. The powerful Lindhaus charger allows it to be fully charged in 90 minutes only.
Video
Cleaning a spa
Hotel room carpet cleaning
Office cleaning

