LW46 Hybrid
Hybrid scrubber drier
It works on battery or power with 15mt of cable on board the machine. Despite the size - 10lt tank and 46cm working track, the machine is light and maneuverable, designed to wash large areas of hard floor from 200 to 2000sqm.
Suitable for environments such as exhibition halls, churches, museums, gyms, dance studios, schools, kindergartens, medical centers, airports, supermarkets, shopping malls.
Description
The high-efficiency 24VCC – 360W two-stage suction motor is manufactured by sister company Rotafil of Padua; despite its very low consumption, its performance is amazing. The permanent magnet brush motor 24VCC – 150W is also produced by Rotafil; both of these motors were created specifically for this machine. The maximum consumption is only 300W during charging and is equivalent to the maximum consumption in cable mode.
The floor wiper nozzle is steerable: it rotates in the opposite direction to the machine to vacuum perfectly even while cornering and can be removed without tools; the squeegees can be rotated for use on 4 sides for maximum reduction in operating costs.
| Working width - vacuum | 20.5 in |
| Working width - brush | 18.1 in |
| Working capacity | 16150 ft²/h |
| Solution tank capacity | 2.6 gal |
| Recovery tank capacity | 3.4 gal |
| Brush rotation speed | 1200 rpm |
| Base height | 9 in |
| Weight on handle with full tank | 0 lbs |
| Voltage/Frequency | 24 DC V/Hz |
| Input power | 540 W |
| Rotafil high-efficiency suction motor | 360 W |
| Rotafil top-performance brush motor | 150 W |
| Power cord length | 49.2 ft |
| Water lift | 49.2 inH2O |
| Air flow | 74.1 CFM |
| Electronic overload control | Standard |
| Electronic pump control | Standard |
| Water dosing | Pump |
| Protection class | IPX4 |
| Noise level | 68 dB(A) |
| Total weight | 133.1 lbs |
| Dimensions WxLxH | 19.9x23.6x47.2 H in |
Why choose it
REMOVABLE TANKS MOUNTED ON THE RUDDER
The blue clean water tank is equipped with a dosing cap, and the front recovery tank is equipped with a float switch and motor protection filter. All filters are treated with an antiseptic product to eliminate bacteria, fungi and dust mites on contact.
The tiller is adjustable to 160°, so it can be adapted to the needs and height of the operator, allows easy access under low tables and furniture while also allowing the machine to be folded for transport in a car.
ON-BOARD BATTERY CHARGER
The LW46 Hybrid is 100% hybrid so it runs on both batteries and current by having 15 m of cable on board as well. The charging time after a full discharge of the batteries is only 3 hours compared to 12 hours for GEL batteries. At all stops, it is possible to recharge the batteries without waiting for a full discharge and subsequent downtime.
6 DIFFERENT ROLLERS
The machine has a single roller projecting from the front (for skirting board washing) at high rotation speed (1200 rpm). It is dynamically balanced, can be replaced in seconds and without tools, and its pressure is adjustable.
LW46 Hybrid knows no obstacles because it adapts to any type of floor: marble, wood, terracotta ceramic, resins, quartz, etc. Pressure adjustment (standard) and a range of bristle rollers or with abrasive discs are available to fearlessly tackle any challenge.
Video
Cleaning and washing a car showroom
Cleaning and washing of industrial floors
Cleaning and washing a car workshop
Where to use it
FAQ
What does ‘Hybrid’ mean?
‘Hybrid’ means that the machine can operate:
- on battery power, for maximum freedom of movement
- plugged in, to extend battery life
What types of floor can it clean?
It is suitable for all hard surfaces, including: - porcelain stoneware
- PVC
- marble
- stone
- resin
commercial flooring
Is it easy to handle?
Yes. Despite the machine’s size, the self-supporting body frame significantly reduces the effort required of the operator: all you need to do is steer the machine without having to support its weight.
This makes it more comfortable, smoother and less tiring to use, even during long working sessions.

