LS38 L-ion
Battery vacuum sweeper
The LS38 L-ion is a compact and powerful sweeper designed for fast and efficient cleaning in professional environments.
Its dual-action system combines mechanical sweeping and vacuum suction to collect both fine dust and larger debris in a single pass.
The Rotafil high-efficiency vacuum motor for this machine has an integrated traction system for the two rollers. The toothed belt/V-pole traction system is patented and allows the counter-rotation of the rollers with maximum quietness and reliability.
Description
Designed for environments where a cord can be a limitation, LS38 L-Ion turns professional power into mobility: thanks to its 36 V-6 Ah lithium-ion battery, it can operate for up to about 50 minutes on hard floors (and 40 minutes on carpet) with fast charging (about 90 minutes).
Dual-action cleaning performance
The combined mechanical and vacuum system picks up debris up to 10 mm (0.4 in), ensuring thorough cleaning on hard floors and low-pile carpets.
Compact and low-profile design
With a height of just 14 cm (5.5 in), the LS38 easily cleans under furniture, shelves, and hard-to-reach areas.
Quiet and energy efficient
Designed for low noise operation and reduced energy consumption, suitable for use in occupied spaces such as hotels, offices, and healthcare facilities. Power consumption is 270W for the L-ion version only.
The machine glides smoothly on 4 scratch-resistant rubberized wheels. The center wheels are pivoting allowing incredible maneuverability. The swivel joint allows a truly practical steering effect. The machine is completely at home on floors as polished as they are rough and with wide and deep joints.
| Working capacity | 10764 ft²/h |
| Rotafil high-efficiency suction motor | 270 W |
| Water lift | 25.6 inH2O |
| Air flow | 32 CFM |
| Bag capacity (three-layer microfibre bag) | 1.06 gal |
| 3M Filtrate exhaust microfilter | Standard |
| Brush-rollers n./ rotation speed | 2/2000 rpm |
| Working time on floor | 50 min |
| Working time on carpet | 40 min |
| Battery recharging time | 90 min |
| Battery L-ion | 36V-6Ah V/Ah |
| Filtration level HEPA H13 filter at 0.3 μ | 99,97% a 0,3 μm |
| Soft start and electronic overload control | Standard |
| Working width - vacuum | 15 in |
| Working width - brush | 13.8 in |
| Battery check with charge level indicator | Standard |
| Full bag indicator | Standard |
| Automatic shut-off for low battery | Standard |
| Noise level | 68,8 dB(A) |
| Insulation class | III |
| Reinforced power cord | - ft |
| Total net weight | 16.7 (with batt) lbs |
| Dimensions WxLxH | 15x17x5.5 in |
| Weight on handle | 0.22 lbs |
Why choose it
HIGH-EFFICIENCY FILTRATION SYSTEM
The filtering system is designed to retain dust, allergens and debris by combining mechanical action and airflow, with certified efficiency ~99.97% at 0.3 microns.
NO PRE-SWEEPING NEEDED
To achieve maximum suction or debris suction capacity, we have patented an adjustable front flap to adapt the machine to any need. The collection filter bag has an open mouth as wide as the brushes, so there is no chance of clogging.
AUTONOMY UP TO 50 MINUTES
The machine is equipped with a powerful 36V-6Ah lithium-ion battery that lasts 50 minutes on hard floors and 40 minutes on carpets. The powerful Lindhaus charger allows it to be fully charged in just 90 minutes.
Video
Cleaning a car showroom
Warehouse cleaning
Cleaning and washing of industrial floors
Where to use it
FAQ
For which environments is it recommended?
Ideal for: workshops and warehouses, garages, hotels, shops, schools, light industrial environments and areas with mixed dirt (dust and debris).
Is it suitable for low spaces or under furniture?
Yes. At around 14 cm high, the LS38 can easily fit under shelves, furniture and machinery.
What are the advantages compared to a traditional broom?
Compared to a traditional broom, this machine offers numerous operational advantages:
- it picks up both larger debris and fine dust
- it works effectively on carpets and hard floors without the need to change accessories
- thanks to the dual counter-rotating rollers, there is no need to go over the same spot several times: simply keep moving forwards
This results in a significant increase in productivity and a reduction in cleaning time.
Furthermore, the weight on the handle is just 100 g, making it extremely light and comfortable to use, even for prolonged periods.
What type of filtering does it use?
Unlike other sweepers on the market, the LS38 is a vacuum sweeper equipped with a 5-stage filtration system, designed to trap even the finest dust particles.

