LB4 Electric
Corded backpack vacuum cleaner
Lightweight and easy to use, the LB4 cordless backpack vacuum cleaner is perfect for cleaning any kind of awkward surface in total comfort. With 41ft of cord allows non-stop work.
Description
Power consumption is extremely low: only 400W for the L-ion version and 700W for the Electric version. Versions with supply voltages of 100V, 120V and 115V-400hz are available for use in aircraft.
The exuberant suction power, particularly of this electric version, can also be harnessed with the blowing function by purchasing a kit separately that allows air to be piped out of the motor. By using a suction hose and an outlet hose, the machine can blow and suck at the same time.
| Rotafil high-efficiency suction motor | 700 W |
| Water lift | 90 inH2O |
| Air flow | 110 CFM |
| Bag capacity (three-layer microfibre bag) | 1.06 gal |
| 3M Filtrate exhaust microfilter | Standard |
| Hepa filter H13 filtration efficiency 99.97% at 0.3 μm | Optional |
| Working width - vacuum | 11 in |
| Battery L-ion | - V/Ah |
| Working time | Non stop min |
| Battery recharging time | - min |
| Battery check with charge level indicator | - |
| Double plug cable | 41 ft |
| Insulation class | II |
| Suction motor protection system | Thermo/Amp. |
| Noise level | 69 dB(A) |
| Total weight | 8.4 lbs |
| Dimensions WxLxH | 9.3 x 7.9 x 19.5 in |
| Power Nozzle PB12e | Optional |
Why choose it
EASY TRANSFORMATION INTO A TROLLEY VACUUM CLEANER
LB4 is a multifunctional machine, thanks to its tapered shape and compact size it can be transformed into a perfect cart-mounted dust vacuum. Simply disassemble the shoulder strap kit (4 screws) and screw on 4 pivoting wheels (optional) the machine rotates on itself and perfectly follows the direction desired by the operator without any effort. A convenient handle is placed on the top of the machine for carrying it or parking it in an upright position.
CARPET BEATER WITH DRY CLEANING FUNCTION
LB4 can be equipped with a kit consisting of a Lindhaus PB14e L-ion electronic power brush, a hose, and a telescoping hose to transform the vacuum into a powerful carpet cleaner for any textile surface. The built-in dry cleaning function is achieved in a snap and without tools by installing the DCS conveyor to turn the PB14e L-ion into a highly effective dry carpet cleaner, thanks to the mechanical action provided by the high-speed roller. Lindhaus environmentally friendly detergents are available for maintenance of textile surfaces.
IDEAL FOR ANY FLOOR
Powerful, quiet and super handy, it comes standard with the patented Lindhaus M28R universal brush. Suction is perfect at 360°, and the center-mounted bristles are self-cleaning. A natural felt brush (optional) is also available for delicate floors.
Video
Bus vacuuming
Where to use it
FAQ
How much does the LB4 weigh?
The LB4 is the lightest backpack vacuum cleaner in its class: it weighs just 8.4 lbs, including the battery. It is designed for extended use thanks to its low weight, adjustable shoulder straps, padded back panel and spacers that keep the machine away from the back, improving comfort and ventilation.
It is designed for extended use thanks to its low weight, adjustable shoulder straps, padded back panel and spacers that keep the machine away from the back, improving comfort and ventilation.
Is it comfortable to wear?
Yes. The backrest is padded, breathable and ergonomically designed to ensure comfort even during long working sessions.
Is it suitable for cleaning public transport?
Yes. LB4 is particularly well suited for buses, trains and planes thanks to its cable-free design, light weight and ease of manoeuvring in confined spaces.
Is it noisy?
No. The LB4 Digital Pro is designed to minimise noise emissions, in line with CAM requirements for use in sensitive environments.
The noise level ranges from 62 to 65 dB(A), depending on the selected power setting, making it suitable for environments such as hotels, offices, schools and healthcare facilities.
Furthermore, the Rotafil brushless motor helps to reduce vibrations and noise, improving comfort for both the operator and people in the area.

