LW44 easy Flexy
Battery operated scrubber dryer
The LW44 easy Flexy is the new version of the LW44 Flexy floor scrubber-dryer. This machine was designed and manufactured by Lindhaus to simplify operations as much as possible and make it easy to use.
Equipped with the exclusive, patented FLEXY joint, this machine offers maximum maneuverability even in large, cluttered spaces: the handle can rotate freely 360° or be locked in the most comfortable position for the operator, ensuring comfort and ease of use in any situation.
Description
The high-efficiency 36VCC 300W single-stage Rotafil By-Pass Brushless vacuum motor, is manufactured by our sister company Rotafil in Padua. Despite its very low consumption, its performance is astounding even at the lowest speed. The two self-ventilated gear motors are also made by Rotafil and thanks to the careful study of every detail, from the magnetic plate to the gears and the high reduction ratio, they provide high torque with low consumption and extremely low operating temperatures.
The LW44 Flexy is the only machine in the world with a patented Flexy joint that allows the handle to rotate 360° or lock in the desired position every 15°.
This allows the operator to work for hours without effort. When the machine needs to clean under tables, around furniture or in very small spaces, the Flexy joint can be put in a free position allowing the handle to freely rotate so that the machine can easily turn in any direction.
| Working width - brush | 17.3 in |
| Working width - vacuum | 21.3 in |
| Working capacity | 17200 ft²/h |
| Solution tank capacity | 1.05 gal |
| Recovery tank capacity | 1.05 gal |
| Working time | 80 min |
| Battery recharging time | 200 min |
| Battery charger | 41VDC - 300W V/Hz |
| Input power max | 600 W |
| Voltage/Frequency | 36V DC V/Hz |
| Rotafil Brushless By-pass Motor | 250 W |
| Rotafil top-performance brush motor | 2x150 W |
| Brush rotation speed | 250 rpm |
| Electronic speed and overload control | 1 speed |
| Water dosing | 2 |
| Total weight with battery | 53.3 lbs |
| Power cord length | 41 ft |
| Water lift | 1100 inH2O |
| Noise level | 68 dB(A) |
Why choose it
EXCEPTIONAL DURABILITY
The machine is equipped with a powerful 36V-20Ah lithium-ion battery that provides 75 minutes of runtime. Thanks to the display on the handle, you can control all the machine’s functions, adjust them to your needs, and check the battery charge level with just the touch of a finger. The powerful Lindhaus charger fully recharges the battery in just 3 hours.
PERFECT EDGE CLEANING
The machine is equipped with two counter-rotating brushes that extend both laterally and frontally for washing up to the wall. The floor squeegee is steering for perfect vacuuming even when cornering. The squeegees can be rotated for use on all four sides, contributing to maximum reduction in operating costs.
PROFESSIONAL HYGIENE
The translucent white tank makes it easy to see the water level. The collection tank can be fully opened and washed to effectively eliminate bacteria, fungi, and viruses.
Video
Suction and cleaning of a health club
Sanitary room floor cleaning
Cleaning of office, hairdressing salon and store
Workshop cleaning with LW52
Supermarket cleaning with LW52
High performance against organic soil
